Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 30 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

 





Іменники загальні і власні, конкретні та абстрактні. Велика буква і лапки у власних назвах.

 

 

Українська мова в 6 класі

Тема: Іменники загальні і власні, конкретні та абстрактні. Велика буква і лапки у власних назвах.

 Мета: удосконалювати знання учнів про іменник як частину мови; дати поняття про власні й загальні назви, вчити правильно писати власні назви; розвивати в учнів орфографічні вміння й навички; виховувати самостійність мислення.

Тип уроку: урок сприйняття й засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: підручник.

Хід уроку:

І. Організаційний момент. Налаштування учнів на роботу.

ІІ Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

УІ. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Актуалізація опорних знань.

Завдання 1. Розподілити іменники за групами: І- називають предмет, ІІ- ознаку, ІІІ- дію.

Земля, хата, покірність, шикування, кравчиня, посуд, посередник, синь, свіжість, житло, оселя, голубінь, підведення, спостереження, господа.

  1. Проблемне запитання: як правильно написати слова земля, кобзар. З якою проблемою зіткнулись?
  2. Пояснення вчителя.

Загальні іменники – означають узагальнене найменування предмета, що належить до певного класу подібних йому предметів, наприклад: учень, леопард веселка, мова і т. д.

Власний іменник – це індивідуальна назва окремої особи чи одиничного предмета, наприклад: Україна Кіровоград, Марія, Рябко, кінотеатр «Зоряний».

Між власними й загальними іменниками немає постійної межі. Приналежність деяких іменників до розряду власних чи загальних назв визначається тільки в контексті. Наприклад, до розряду загальних назв перейшли власні назви, які є прізвищами вчених, винахідників, іменами котрих названо відкриття або винаходи: маузер, вольт, дизель і т. д.

  1. Робота з підручником.

YI. Закріплення навчального матеріалу.

Завдання 2. Додати до поданих іменників,що означають загальні назви, іменники – власні назви.

Місто, гори,полководець, поет, річка, країна.

Завдання 3. . Додати до поданих іменників,що означають власні назви, іменники – загальні назви.

Карпати, Київ, Україна, Олег, Кіровоград, Інгул.

 

 

Завдання 4. Випишіть фразеологізми з іменниками – власними назвами, потім – загальними. Усно поясніть значення кожного виразу.

Пройшов Крим і Рим; не тепер, так у четвер; знати почому в Тростянці гребінці; руку подати кому; топчеться як Марко в пеклі; на повний хід; носа не показувати; не до Петра, а до Різдва; метати громи та блискавки; лис Микита; язик до Києва доведе; облизня піймати; памороки забити.

YII. Пояснення вчителя. Проблемні запитання і завдання.

  1. Яке значення мають власні назви при вивченні історії, географії?
  2. Яка смислова роль власних назв?
  3. Як власні назви допомагають орієнтуватися туристам?

 

Щоб з᾽ясувати, яке значення має вживання лапок у власних назвах, зіставити однозвучні слова з різним значенням у реченнях:

На небі світить зірка.

На луці пасеться Зірка.

На столі лежить «Зірка».

Зробіть висновок.

Завдання 5. З поданими сполученням слів складіть складне речення: кінотеатр «Зоряний» - кінотеатр «Портал», газета «Двадцять перший канал» - газета «Кіровоградська правда»

У. Підсумок уроку. Міні-тест

1. З великої букви пишуться:

А) іменники-загальні назви;

Б) іменники-власні назви;

В) іменники-назви істот.

2. В якому рядку всі іменники-назви істот:

А) лоша, кошеня, зілля;

Б) тигр, рись, натовп;

В) покійник, віл, перепел.

3. В якому реченні допущена помилка

А) Насіння проростає із землі;

Б) Планета Земля вертиться навколо своєї осі;

В) Фільм  Земля Довженко зняв за один рік.

 

УІ. Оцінювання знань.

УІІ. Домашнє завдання. §24, впр.205(1,2 завд.), 206

Подобається